Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki
13.11.2023

Spotkanie z młodymi użytkownikami bibliotek w ramach konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” [relacja i zdjęcia]

Jak prowadzić bibliotekę w taki sposób, by zainteresowali się nią młodzi ludzie? Właśnie temu zagadnieniu poświęcone było specjalne spotkanie podczas konferencji eksperckiej „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?”, która odbywa się w dniach 13-14 listopada w Gdyni.

W spotkaniu zatytułowanym „Biblioteka a pokolenie Z. Czy da się dla niego i z nim dobrze zaprojektować bibliotekę. Rozmowa z przedstawicielami młodego pokolenia” wzięli udział przedstawiciele młodego pokolenia użytkowników bibliotek: Mateusz Karsznicki, Alicja Reda i Emilia Szczepańska. Cała trójka, mimo młodego wieku, od lat na różne sposoby angażuje się w działania Biblioteki Gdynia. Spotkanie poprowadziła Karolina Jaskierska z Biblioteki Gdynia – bibliotekarka i kierowniczka Biblioteki z Pasją, która od 10 lat prowadzi Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłej młodzieży.

Prowadząca spotkanie zaczęła od przyznania się do tego, że jej szczególnym zamiłowaniem jest właśnie praca z młodymi ludźmi. Według niej korzystają oni z bibliotek o wiele chętniej niż się wydaje. Stwierdziła, że zmieniło się to na przestrzeni ostatnich lat. Kiedy Jaskierska rozpoczynała pracę w bibliotece w Gdyni Chyloni, do podobnych placówek przychodziło dużo mniej młodzieży. Jak stwierdziła, brakowało wtedy działań, które przyciągałyby młodych ludzi do bibliotek. 

Jaskierska opowiedziała o konkretnych inicjatywach, które miały na celu zmianę tego stanu rzeczy. Wśród nich znalazły się m.in. młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki, sesje gier RPG oraz spotkania dla miłośników mangi (w tym warsztaty rysunkowe). Następnie prowadząca dyskusję i jej goście opowiadali o działalności gdyńskiej Biblioteki z Pasją – instytucji, w której dziś pracuje Karolina Jaskierska i którą często odwiedzają towarzyszący jej na scenie młodzi ludzie.

Być może najważniejszą wartością spotkania okazały się jednak te fragmenty rozmowy, w których młodzi czytelnicy opowiadali o swoich zwyczajach czytelniczych i bibliotecznych, a także potrzebach i preferencjach. Wspólnie doszli do wniosku, że bardzo ważni w bibliotekach są pracownicy, którzy lubią i – przede wszystkim – mają czas pracować z młodzieżą. Jak stwierdziła jedna z rozmówczyń, młodzi ludzie lubią przychodzić do bibliotek, ale nie zawsze mają pomysł na to, co w nich robić. Według niej czasami trzeba podsunąć im ciekawą propozycję.

„Zapraszając tych młodych ludzi do dzisiejszej rozmowy chciałam przede wszystkim pokazać to, co dla mnie jako bibliotekarki jest najważniejsze, a więc relacje, które udało mi się stworzyć” – powiedziała Karolina Jaskierska. Panel z udziałem młodzieży pokazał, że podobne relacje są nie do przecenienia.

***

Konferencja „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli bibliotek publicznych: zwłaszcza do wnioskodawców „Infrastruktury bibliotek”, ale także do beneficjentów realizujących swoje zadania oraz bibliotekarek i bibliotekarzy zainteresowanych programem, którzy dopiero planują inwestycje w swoich bibliotekach.

Podczas wystąpień i dyskusji, które odbywają się pierwszego dnia konferencji, omawiane są przede wszystkim zagadnienia powiązane z zasadami ubiegania się o dofinansowanie w konkursie i zasadami realizacji zadań. Prezentacje konferencyjne mają w zamierzeniu stanowić zbiór porad, dobrych praktyk i inspiracji płynących od bibliotekarzy i samorządowców, którzy mają za sobą podobne doświadczenia.

Drugiego dnia uczestnicy – podzieleni na grupy – odwiedzą inspirujące biblioteki w regionie. Część będzie miała okazję poznać bliżej nowoczesne, znakomicie zaprojektowane gdyńskie filie, a część pozna inwestycje realizowane w ramach poszczególnych edycji „Infrastruktury bibliotek”, odwiedzając Redę, Rumię i Bolszewo w gminie Wejherowo.

Konferencja jest częścią strategii informacyjnej i upowszechniającej inicjatywy związanej z realizacją „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, jednego z działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie www.infrastrukturabibliotek.com.pl

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.